اخبار

روز توچال

img_20160915_004859

به دنبال نامگذاری روز ملی دماوند مصادف با جشن تیرگان
هرسال ، این بار به پیشنهاد حمید رضا
ثابتی کوهنورد نام آشنای توچال ، آخرین جمعه هر تابستان نیز به عنوان روز توچال نامگذاری شد. این نامگذاری هرچند رسمیت ندارد و یک توافق دوستانه بین کوهنوردان و علاقمندان توچال است و با توجه به فصل و آب و هوا گرفته شده با این حال در اولین سال اجرایش – 27 شهریور 1394- با اقبال خوبی مواجه شد.
عاشقان توچال روزش را با شعر و لبخند و کیک و بادکنک جشن گرفتند. توچال نیز با آفتاب و ابر و مه و باران و آذرخش از میهمانانش پذیرایی و تشکر کرد.
توچال به عنوان قله مرتفعی به بلندای 4 هزارمتر در جوار یکی از بزرگترین پایتخت های جهان دارای چشم اندازی با ابهت و دلیل اصلی آب و هوای معتدل این شهر است و مکانی رایگان برای تفریح و ورزش و پرتردد ترین کوه ایران، دارای ارزش خاصی برای شهروندان تهرانی است.

فلسفه نامگذاری روزی به نام توچال نه تنها باعث جلب توجه کوهنوردان، مسئولان و سایر مردم به این ارزش خاص می شود، بلکه در نقطه مقابلش به مشکلات و مسائل آن نیز توجه دارد. از مسائل فرهنگی و محیط زیستی گرفته تا مدیریت پناهگاه ها و درآمدزایی آن، وضعیت پاکوب ها و معابر ، قیمت تله کابین ، مدیریت بحران، پشتیبانی و امداد و غیره میتوان طوماری نوشت و با ارائه آنها در روز توچال به تصمیمات و نتایج بهتری دست پیدا کرد. البته این اتفاقات زمانی رخ خواهد داد که نامگذاری این روز توسط عالی ترین مرجع کوهنوردی کشور تایید یا دوباره معرفی شود.

Previous ArticleNext Article

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.